En Tehlikeli Kuş hastalıklarından biri mantardır. Mantar, evcil kuşlarda sıkla görülür ve bulaşıcıdır. Kafes kuşlarında mantar enfeksiyonlarına neden olan mantar türüne Candida Albicans adı verilir. Bu mantar, kuşların sindirim sisteminde çok az seviyede bulunur. Az seviyede bulunması nedeniyle enfeksiyona sebep olmaz. Candida Albicans mantar türünün kuşları sindirim sisteminde artar ya da sindirim sistemde bir hasar olursa enfeksiyona neden olur. Böylece kuşun sindirim ve solunum sistemi ile tüy, deri, göz ve göz çevresi, üreme organlarında enfeksiyon meydana gelir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kuşlarda, özellikle kuş yavruysa mantar enfeksiyonuna yakalanabilir. Mantar hastalığı bir organda ya da tek bir sistemde olabileceği gibi birden çok organ ve sisteme de sıçrayabilir.

Evcil Kuşlarda Mantar Hastalığının Nedenleri
Mantar hastalığının en önemli nedeni temizlenmemiş kafes ve malzemelerdir. Kuşunuzun mantar enfeksiyonuna yakalanmasını istemiyorsanız, kafesini sık temizleyin, yem ve su kaplarını her gün yıkayın. Eğer birden fazla kuşunuz varsa ve içlerinden bir ya da birkaçı mantara yakalandıysa hasta olanları hemen diğerlerinden ayırın. Çünkü mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Hasta kuşun kafesi kesinlikle dezenfekte edilmelidir. Mantar hastalığın temelinde yetersiz temizlik yatsa da mantara neden olan başka etkenler de vardır. Bunlar;
Evcil Kuşlarda Mantar Hastalığının Belirtileri
Mantar hastalığının birçok belirtisi olabilir ama bunlardan en yaygın olanı tüylerde bölgesel dökülme ve derinin sünger benzeri bir yapıya dönüşmesidir. Kuşlar tüylü hayvanlar olduğu için tüylerin arasında bir belirti görmeniz zor olabilir. Bu yüzden kuşunuza her gün dikkat etmelisiniz. Zira mantar çok yaygın bir kuş hastalığıdır. Göz çevresi ve gaga çevresine de dikkatli bakmanız mantar belirtilerini tespit etmenizi sağlar.

Bazı Mantar belirtileri
 • Gagada ve gaga çevresinde beyazlıklar olması
 • Göz kenarları, ayakları ve gaga çevresinin sünger gibi gözükmesi
 • Tüylerde bölgesel olarak dökülme olması
 • Deride pullanma gözlemlenmesi
 • Deri kalınlaşması
 • Ayak ve gagada şekil bozukluğu olması
 • Kaşıntı
 • Gaga çevresinde koku değişikliği
 • Kusma
 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • Kafesin tabanına tüneme
 • Depresif davranışlar gösterme

  Tedavi Yöntemleri kullanılması gereken ürünler

  Öncelıkle mümkünise önce veterinerlerden yardım almalısınız
  erşim olmadiği zaman ilac kullanmak daha dogrudur

  2. konu ise beşeri ilacları yani insan kullanımı icin yapılan ürünler (trifulucan - mukostatin v.b ürünler) bu tarz ürünler hakkında net bilgi yok bir arastirma makale deney vs. yok bu yüzden kısa vadede olumlu sonuclar verir fakat uzun vadede kullanımda ne gibi sıkıntılar cıkarır bilgi yok acil durumlarda sadece kullanılması tavsiye edilir.

  onun dışında mantar icin cok kaliteli ürünler var tamamen kuşların ihtiyaclarına göre onların anatomisine göre yapılan ürünleri kullanmakta fayda var

  Her ilacın kendine özel bir kulalnım ölcüsü ve zmanı var

  Dutch 4 care Bird fungi stop - fungimix
  Önlem amaclı 5 gün üst üste 1 lt suya 5 gr koyulur 4-5 ayda bir yapabilirsiniz
  ağır vakalarda 7 gün kullanmalısınız

  Vet - Schroeder-tollisan Fungi

  2 lt suya 5 gr koyulur 5 gün üst üste verilir
  önlem amaclı 2-3 gün üst üste verilir 2-3 ayda bir yapılması tavsiye edilir

  Pantex Grog New
  özelıkle kursak mantarı mega bakteri(kuruma hastalığı) Koksidyos karabenek icin son derece etkili bir üründür yavru ölümlerini oldukca azaltmaktadir sadece mamada Kullanılması tavsiye edilir.

  500 gr mama icin 20 gr
  100 gr mama icin 4 gr
  Tüm zmanlar kullanılabilir özellıkle yumurta evresi ve yavru büyüyene kadar


  Mukostatin kullanımı
  2-3 gün üst üste 100 ml suya 1-2 ml

  Triflucan kullanımı
  100 ml suya 5 gün üst üste 8-10 damla

  Ayak ve tüylerde oluşan mantarlar icin

  . Mantar tedavisinde ilk yapılması gereken, mantarın yerleştiği bölgenin temizlenmelidir. Mantarın yerleştiği yerde deri ölür. Bu ölü deriyi almak için bir kulak çubuğuyla oksijenli su kullanılmalıdır. Kulak çubuğuna alacağınız oksijenli su ile nazikçe ölü deriyi temizlemelisiniz. Ölü deri gittiğinde altında canlı kısmı gözükecektir. Bu mantarın tamamen bittiği anlamına asla gelmez. Mantar tedavisi son derece sabır ister ve uzun sürer. Bu yüzden mantar kremleri kullanılmalıdır. Veterinerinizin tavsiyesi doğrultusunda eczanelerden rahatlıkla bulabileceğiniz mantar kremini temizlediğiniz bölgeye uygulayın. Genellikle bu uygulama 4 gün boyunca sürer. Eğer mantar hala geçmemişse işlemi veterinerinize danışarak tekrar edebilirsiniz. Mantar tüylerin dökülmesine ve süngersi bir görünüme neden olur. Tedavinin ardında 15 ile 20 gün içerisinde tüylerin çıktığını ve süngersi yapının geçtiğini göreceksiniz.